W ostatnim czasie rząd ogłosił powstanie tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jej głównymi założeniami są:
- obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23% do 8%,
- Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 8%,
- Obniżka VAT na ciepło z 23% do 8%,
- Obniżenie ceny paliwa przez zmniejszenie akcyzy oraz obniżenie opłaty emisyjnej do 0 do końca maja 2022 r.
- Wdrożenie dodatku osłonowego.
W związku z powstaniem tarczy, Dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW, prof. dr hab. Konrad Raczkowski udzielił wywiadu w Polskim Radiu 24. Poniżej przedstawiono najważniejsze wypowiedzi.
– Ta korzyść i pomoc osobom najmniej zarabiającym będzie odczuwalna, ale mamy też drugą stronę medalu. Realnie tarcza ma szansę zmniejszyć inflację o około jeden punkt procentowy, zacznie ona spadać bardziej jednak dopiero w drugiej połowie roku, ale nie do poziomu dwóch czy trzech procent, taki scenariusz nie nastąpi w najbliższych kilku latach, a to wynika z sytuacji na rynkach światowych.
– Jeżeli chodzi o ceny prądu, to zmiana będzie odczuwalna, będzie regulowana, czyli od nowego roku operatorzy podniosą ceny prądu w związku z tym cena, ta dodatkowa korzyść, zostanie wyzerowana. Jeśli natomiast chodzi o gaz, tu ceny można regulować z poziomu instytucjonalnego, a jeśli chodzi o ceny benzyny, to jeżeli marża dla Orlenu i stacji niezależnych będzie zbliżona do 50 groszy na litrze paliwa, to pozowali to funkcjonować stacjom paliw.
Całość wywiadu z prof. Raczkowskim można przesłuchać na stronie: https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2858175,Tarcza-antyinflacyjna-Raczkowski-pomoc-dla-osob-najmniej-zarabiajacych-bedzie-odczuwalna