KONFERENCJA NAUKOWA: NAUKI EKONOMICZNE NA UNIWERSYTECIE KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO WOBEC WYZWAŃ CYWILIZACYJNYCH WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA I ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA EKONOMICZNEGO

Centrum Gospodarki Światowej oraz Katedra Ekonomii Menedżerskiej, Instytutu Ekonomii i Finansów w Wydziale Społeczno – Ekonomicznym hołdując zasadzie Mistrz – Uczeń istniejącej od zawsze w tradycji środowiska akademickiego oraz odnosząc się do Kodeksu Dobrych Praktyk w Szkołach Wyższych, zorganizowała w dniu 06.05.2023 r. na kampusie UKSW przy ulicy Wóycickiego w auli im. R. Schumana, konferencję naukową pt. „NAUKI EKONOMICZNE NA UNIWERSYTECIE KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO WOBEC WYZWAŃ CYWILIZACYJNYCH WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA I ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA EKONOMICZNEGO” połączoną z jubileuszem 50-lecia pracy zawodowej, naukowo-badawczej i dydaktyczno-wychowawczej  prof. zw. dr hab. inż. ZENONA STACHOWIAKA.

– 50 lat pracy zawodowej jest momentem, kiedy człowiek dokonał w swoim życiu bardzo dużo. Dla prof. Zenona Stachowiaka jest również momentem, kiedy umownie żegnamy go ze społeczności akademickiej. Tylko ciężka praca buduje twarde charaktery i sprawia, że człowiek szanuje to, co ma, a profesor jest idealnym przykładem ciężkiej pracy  – mówił prof. dr hab. Konrad Raczkowski, prorektor UKSW ds. finansowych w imieniu ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego otwierając konferencję.

W konferencji udział wzięły osoby, które były prekursorami rozwoju nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jedną z takich osób był prof. zw. dr hab. inż. Marek Lisiecki, który przedstawił genezę oraz kierunki rozwoju nauk ekonomicznych na naszym Uniwersytecie.

– Dzisiaj staję przed kolejnym wyzwaniem – przedstawieniem historii rozwoju nauk ekonomicznych w UKSW. Uniwersytet bez nauk ekonomicznych nie jest w pełni Uniwersytetem – mówił prof. Lisiecki – Chciałbym jednocześnie w tym miejscu podziękować prof. dr hab. Zenonowi Stachowiakowi za wkład w rozwój nauk ekonomicznych na UKSW, a także za implementacje ekonomii w nauki o bezpieczeństwie.

– Centrum Gospodarki Światowej jest zarówno dawcą, jak i biorą kapitału intelektualnego. Mam nadzieję, że będziemy mogli wspierać Uniwersytet, a Uniwersytet będzie mógł wspierać nas –  mówił prof. dr hab. Konrad Raczkowski prezentując forum  otwarcia środowiska ekonomicznego na prace badawcze odpowiadające wyzwaniom cywilizacyjnym współczesnego świata ze strony Centrum Gospodarki Światowej.

Kolejny punkt programu stanowiło wystąpienie Prezes WUZETEM-u, który był sponsorem konferencji. Pani mgr Anna Ścieszko-Osińska przedstawiła refleksje o bezpieczeństwie ekonomicznym przedsiębiorstwa w kontekście dylematów kształtowania i przeciwdziałania zagrożeniom.

– Bezpieczeństwo to odpowiedzialność, a jego beneficjentami jesteśmy wszyscy. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na nas wszystkich. Aby je zapewnić trzeba mieć odwagę, pokorę oraz mądrość – podsumowała swoje wystąpienie mgr Anna Ścieszko-Osińska.

Ostatnim punktem w pierwszej części konferencji było wystąpienie prof. UKSW dr hab. Seconda Bwanakare pt. „O potrzebie zdynamizowania badań ilościowych w ekonomii”.

Druga część konferencji rozpoczęła się od wygłoszenia przez Rektora Menadżerskiej Akademii Nauk Stosowanych, Prof. MANS dr hab. dhc Zbigniewa Ciekanowskiego, laudacji na cześć prof. dr hab. Zenona Stachowiaka. Na wystąpienie  ze słowami uznania, zdecydowali się również dr Tadeusz Masiowski, prof. dr hab. Jacek Pawłowski oraz gen bryg. dr Włodzimierz Zieliński.

Końcową część konferencji stanowiło wystąpienie samego jubilata, prof. dr hab. Zenona Stachowiaka, który przedstawił refleksje dotyczące swojej działalności naukowo-badawczej oraz dydaktyczno-wychowawczej.

– Patriotyzm został mi we krwi i stale wyznacza mi drogę działania – podsumował prof. dr hab. Zenon Stachowiak.

06 czerwca 2023